Praktyczny przewodnik po zdrowym żywieniu – dlaczego warto i gdzie kupować zdrowe produkty?

Zdrowie jest czymś, o co stara się troszczyć każdy z nas. Jedni w tym celu zapisują się na siłownię, regularnie biegają i starają się spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu – inni zaś starają się pozbyć złych nawyków i uzależnień i zastąpić je tymi dobrymi, pozytywnie wpływającymi na ich organizm. Niezależnie od tego, do której z tych grup przynależymy (albo też czy należymy do zupełnie innej), zdrowa żywność powinna być bazą wyjściową do szeroko pojętego dbania o siebie. Co jesteśmy w stanie zyskać stawiając na nią i gdzie skierować się, by dostać produkty rzeczywiście zdrowe? Te kwestie poruszymy w naszym artykule.

Czemu warto stawiać na zdrową żywność?

Zalety zdrowej żywności można (ale nie trzeba) sprowadzić do jednego: przyjaznego składu. Nie zawiera ona żadnej chemii, dzięki czemu spożywanie jej przynosi nam tylko korzyści. Nie znajdziemy w niej antybiotyków, sztucznych barwników, substancji konserwujących. Zamiast tych wszystkich rzeczy możemy z kolei liczyć na dużą ilość składników odżywczych i witamin, różnych dla każdego produktu, występujących w formie jak najbardziej naturalnej. Zdrowa żywność nie jest przetworzona w sposób chemiczny, dzięki czemu widzimy ją w stanie pierwotnym i sami decydujemy, co z nią zrobić. Zdrowa żywność powstaje w zgodzie z naturą i nie tylko nie zawiera chemii, ale też nie powstaje przy jej użyciu na jakimkolwiek etapie produkcji.

Skąd brać produkty zdrowe i ekologiczne?

Żyjemy w czasach, w których wszystkiego mamy pod dostatkiem. Tyczy się to również zdrowej żywności, którą możemy spotkać niemal na każdym kroku, chociażby w większych marketach. Choć ich oferta na nią nie jest nader rozbudowana, cieszy, że zdrowe produkty zaczęły się w niej pojawiać. Jeżeli jednak szukamy ich lepszego źródła, powinniśmy sięgnąć po:

  • sklepy specjalistyczne – jeżeli chodzi o coś takiego, jak zdrowa żywność sklep internetowy BEE może się okazać idealny do jej kupowania – daje nam największą swobodę wyboru, a także dostęp do zróżnicowanego, niedostępnego nigdzie indziej asortymentu. Sklepy specjalistyczne możemy odwiedzać również stacjonarnie, mogąc liczyć na duży wybór, również w kontekście produktów niewytwarzanych w Polsce;
  • lokalnych rolników – kupowanie zdrowych produktów bezpośrednio od ich producentów wydaje się być najrozsądniejsze;
  • targowiska i bazary – umiejscowione w obrębie mniejszych i większych miast, dają nam dostęp do szerokiej oferty rolników z całego kraju. Nie bezpośrednio, a zatem z marżą samego targowiska czy bazaru, ale zawsze świeżo i zdrowo.
Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com